Hledáme schopné IT odborníky

Pohovor

Jak se chovat na pohovoru

Vaše chování na pohovoru, resp. to, jak Vás člověk vedoucí pohovor vnímá, může tvořit až 60% z celkového dojmu a i když po profesní stránce splňujete většinu, nebo dokonce všechny požadavky uvedené v popisu pozice, tak právě osobní dojem může zvrátit rozhodnutí potenciálního zaměstnavatele.
Proto bychom Vám rádi doporučili pár základních rad, jak se při osobní schůzce chovat. Jde jen o obecná doporučení, jelikož každý člověk je rozdílný a nejdůležitější je hlavně pozorně naslouchat druhou stranu a reagovat přímo k věci, pokud možno stručně a jasně.

  • Přijít na schůzku včas. Zdánlivě jasná věc, ale důležitá. Může se samozřejmě stát, že se člověk dostane do „skluzu“ a dohodnutý termín nestíhá. V tom případě stačí zavolat člověku, se kterým se má setkat a co nejdříve ho o zpoždění informovat, aby se podle toho mohl zařídit. Oznámit včas zpoždění je zkrátka slušnost, a pokud jednáte s rozumným protějškem, tak to pochopí a navrhne náhradní termín, pokud by Vám nemohl vyjít vstříc s posunutím termínu (personalisté mají často více pohovorů po sobě, takže v případě zpoždění většího než 15 minut, je dost pravděpodobné, že raději schůzku přesunou na jiný den). Druhým extrémem je přijít na schůzku třeba o půl hodiny dříve. Pokud dorazíte k sídlu firmy o dost dříve, je rozhodně lepší si prohlídnout okolí, či se jakkoliv zabavit, než zkoušet, jestli by Vás nepřijali dříve. Obecně platí, že na schůzku byste měli dorazit zhruba v přesně domluvenou dobu, ideálně 5 minut předem
  • Vypněte si mobil, nebo alespoň přepněte na tichý režim. Jakýkoliv telefonát, či sms vyvede z konceptu nejen člověka vedoucího pohovor, ale především Vás.
  • Podání ruky je prvním fyzickým kontaktem. Stisk by měl být pevný (ale ne drtící) a krátký. Při podání ruky si kromě síly stisku a doby trvání určitě také všimnete, zda je ruka teplá a suchá, nebo studená a zpocená. Snažte se před podáním ruky mít dlaň suchou a teplou (mít s sebou třeba papírový ubrousek, nebo kapesník).
  • Snažte se být přirození, uvolnění a positivně naladění, ale držte se formálního chování, pokud sama druhá strana nenabídne příležitost k odlehčení, ať už formou vtipu, nebo např. nabídnutím tykání.
  • Pokuste se vyvarovat nonverbálních projevů nervozity (podupávání nohou, hraní si s přívěškem, či náušnicí, klepání rukou do stolu, poposedávání na židli atp.)
  • Při rozhovoru druhou stranu pozorně poslouchejte a vyvarujte se skákání do řeči. Reagujte na přímé otázky pokud možno stručně a jasně, neodbíhejte od tématu.
  • Využijte empatii a intuici. Zkuste odhadnout člověka, který proti Vám sedí a podle toho zvolte i způsob jednání a komunikace. Pokud své intuici nevěříte, držte se raději formálního chování.
  • Plat. Vámi očekávané finanční ohodnocení sami nezmiňujte dříve, než se druhá strana sama zeptá. Nepůsobí příliš dobře, pokud vypadáte, že Vás nezajímá nic jiného než peníze.
  • Test cizího jazyka. Buďte připraveni na prověření Vaší znalosti cizího jazyka. Mluvte přirozeně a nesnažte se za každou cenu napodobovat přízvuk rodilých mluvčích. Jinak platí to samé, co u rozhovoru v češtině – důkladně naslouchejte a reagujte na dotazy stručně a jasně, neodbíhejte od tématu.

Otázky, se kterými se můžete u pohovoru setkat:

Vzdělání

Proč jste si vybrali zrovna tuto školu/obor?

Co Vás ve škole nejvíce bavilo a proč?

 

Předchozí zaměstnání

Povězte mi o Vašem posledním zaměstnání.

Jaká byla Vaše náplň práce a konkrétní pravomoci?

Co z Vaší pracovní náplně Vás nejvíce baví a co nejméně?

Jak vypadá Váš pracovní den/týden/měsíc?

Jste spokojeni s tím, jak Vás firma hodnotí?

Jaké byly Vaše úspěchy/neúspěchy?

Proč odcházíte (odešel jste) od Vašeho současného (posledního) zaměstnavatele?

 

Osobní schopnosti a předpoklady

Jak byste se charakterizovali?

Narazili jste někdy na nečekané překážky v práci? Jak jste na ně reagovali?

Máte ambice vést lidi?

Preferujete práci v týmu, nebo pozici samostatného experta?

 

Budoucnost a imaginace

Co byste chtěli dělat za tři roky?  Nebo třeba za deset let?

Jaká je Vaše představa o ideálním zaměstnání?

Jaké jsou Vaše nynější platové představy a kam byste se chtěli dostat třeba za pět let?

 

Další pracovní nabídky

Máte rozjednané další nabídky?

Jak byste hodnotili tuto pozici ve srovnání s ostatními nabídkami?

Naši vybraní klienti